Kaynak: jurist.org

Cuma günü yayınlanan kısa bir yazıda, Apple Yüksek Mahkemenin patent ihlal davası çerçevesi içinde Samsung’un aleyhinde karar almasını istedi. Apple özetinde Samsung’un tasarım patent hatalarının  tüm cihazın aksine her bir bileşenin değerine dayalı olarak karar verilmesi gerektiği konusunda yeterli kanıt sağlayamadığını ileri sürdü. 2012’de Apple,  Samsung ile olan patent mücadelesini Samsung’dan  930 milyon dolar alarak kazandı. Federal temyiz mahkemesi  daha sonra zararları marka yükümlülüğü ücretine çevirdi ve böylece, 399 milyon doları tasarım patentlerine dayalı olan Apple’ın ödülünü 548 milyon dolara düşürdü.
Samsung, Apple’a tazminatlardan çoktan 548 milyon dolar  ödemesine rağmen, eğer Yüksek Mahkeme her bir bileşene ilişkin patent tazminatına sahip olan Apple’ın aleyhine karar verirse diye Samsung, tazminatlardan pay geri alma hakkını sonraya bıraktı. Bu karar ziyadesiyle bekleniyordu ve Adalet Bakanlığını, Bilgisayar ve İletişim Endüstri Derneğini ve Nike’ı kapsayan çeşitli gruplar ve kurumlar bilirkişi raporlarını dosyaladı.

Bu, iki elektronik devi arasında devam eden patent davasının son bölümü. Mart ayında Yüksek Mahkeme Samsung’un halihazırdaki temyiz başvurusunu dinlemeyi kabul etti. Şubat ayında ABD Federal Circuit temyiz mahkemesi , Apple ile arasında olan patent ihlali anlaşmazlığında Samsung’a karşı olan 2014 kararını bozdu. Ocak ayında, ABD Kaliforniya Kuzey  Bölge Mahkemesi üç yazılım patenti üzerindeki ihlali durdurması için Samsung’a karşı kalıcı mahkeme emri talebini onayladı. Ağustos 2014’te, ABD Kaliforniya Kuzey  Bölge Mahkemesi Apple’ın patentli teknolojisini ihlal eden herhangi bir ürünün satışını Samsung’a yasaklama talebini reddetti. 2014 Ağustos ayının başlarında Apple ve Samsung, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki mahkemelerdeki bütün patent ihlali davalarını düşürmeyi  kabul etti. Ayrıca Haziran 2014’te Apple ve Samsung onların ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndaki Samsung’un bazı eski model telefonları üzerinde önemli yasak ile sonuçlanan patent ihlali davasının temyiz başvurularını reddetmeyi kabul etti.

Çeviren: Merve Acer