Avukatlar için uzmanlık alanını seçmek, kariyerleri adına  büyük bir karardır.Bilinçli bir seçim yapmak için şunları yapabilirsiniz:

4683

Kaynak:.theguardian

Hukuk firmaları uzmanlık veya “uygulama alanları”nda geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır ancak çoğu avukat yeterlilikten sonra yalnızca bir alanda (hatta bir bölümde) uzmanlaşmak istemektedir.

Avukatların bilgi , yetenek seviyesi uzmanlaşma sürecinde anlaşılır ve geliştirilir.Bunlar stajyer olarak katıldıkları stajın büyüklüğüne ve staj sırasında karşılaştıkları uygulama alanlarına bağlı olabilir.

Kaliteli bir avukat olmaya yaklaşan birçok aday , ekonominin avukatlığın bölümlerin deki boş alanların keşfedilmesinde önemli bir rol oynadığını keşfediyor. Örneğin, ekonomik durgunluk döneminde kurumsal birleşmeler ve satın alma (M & A) avukatları için daha az talep olacaktır, ancak  bu durum iflas avukatlarının hizmetleri için daha fazla talep anlamına gelmektedir.

Bu nedenle, bir uygulama alanı seçtiğinizde tamamen özgür olacaksınız – mevcut seçeneklerden seçim yapma olasılığınız çok daha yüksek. Bununla birlikte, mümkün olduğunca geniş  kapsamlı araştırma yoluyla kontrolü en üst düzeye çıkarabilir, iş deneyimini kazanabilir ve tercihlerinize dayalı olarak belirli bir hedefe ulaşmak için uygulamalar yapabilirsiniz.

  1. Araştırma

Avukatlık mesleğinde geniş uzmanlık özümlerini kavramadan  önce, ticari hukuka (şirketlere ve organizasyonlara nerede hareket edeceğinize), aile / özel müşteri hukukuna (bireyler için nerede hareket edeceğinize) veya ceza hukukuna(suçlardan suçlanan kişileri savunmak veya kovuşturmak için)  geniş bir ilgi duyup duymadığınızı kendinize sormalısınız .

Ne tür bir hukuk bürosuna başvurmalıyım?

Bir firmanın sunduğu uygulama alanları, hizmet verdiği müşteri türüne göre belirlenecektir; bu nedenle çalışmak istediğiniz firmanın türünü ve boyutunu göz önünde bulundurun. Yerel topluluklara hizmet eden küçük çaplı uygulamalardan, çok uluslu şirketlere hizmet eden dünya çapında megalitlere kadar büyük bir organizasyon düzeni var. Bu spektrumda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bir firma içindeki önemli departmanlara bakın – bunlar, kendinizi yetiştirmeniz yani yeterlilik kazanmanız  durumunda iş bulma ihtimaliniz yüksek olan uygulama alanlarıdır. Sadece birkaç avukat tarafından çalıştırılan küçük bir niş firmada bir rol bulmak istemeniz  durumunda bu çok da akıllı bir seçim olmayacaktır.

Firmaların web siteleri bununla ilgili birçok  fikir veriyor – her bir departmanı kaç avukatın oluşturduğuna, hangi departmanların ne kadar sayıda brifing sunduğuna ve hangi yeni fırsatların en belirgin şekilde yer aldığı konusunda bilgilenebilirsiniz. Ayrıca, uygulama alanlarının nasıl düzenlendiğini, nelere ağırlık verildiğini sorabilmek için işe alım ekibini arayabilir veya mail gönderebilirsiniz.

  1. İş deneyimi

Bir uygulama alanının sizin için doğru olup olmadığından emin olmanın tek yolu ilk elden deneyim kazanmaktır. Watson Farley & Williams’ın bir üyesi olan Charlotte Bown, “İş tecrübesi size uygun bir kariyer bulma açısından her şeyden çok daha iyidir.En çok ilgilendiğiniz  uygulama alanına girmeniz bile gerekmez. Yerleştirme sırasında iş tecrübesi yaşadığınız alanların sizin için uygun olmadığını düşünseniz bile, görüş ve anlayışınız çok daha fazla çeşitlenecektir. Aynı zamanda eğitim sözleşmesi başvurularınıza da yardımcı olacaktır. ”

Bununla birlikte, çeşitli yasal iş tecrübesi ve etkileşimleri mevcuttur ve hepsi de yararlıdır.Girişkenliğinizi konuşturup ilk adımınızı atın  ve birkaç hafta yardımda bulunup bulunamayacağınızı veya sadece bir iki gün avukatı izleyip  izleyemeyeceğinizi öğrenmek için yerel yüksek sokak firmalarıyla iletişime geçin. Avukatlarla işleriyle ilgili konuşmak ve onları izlemek çok öğretici olabilir; Ancak temasa geçmeden önce firma üzerinde ön araştırmanızı iyice  yaptığınızdan emin olun. Bu arada, aile hukuku, suç, göç ve insan hakları gibi alanlarda ilgilenen kişiler, Yerel Vatandaş Danışma Bürosunun bir hukuk merkezinde gönüllü olabilirler.

Kendinizi organize etmek zorunda olmadan direk iletişime geçebileceğiniz birçok fırsat var-örneğin serbest günler, üniversitelerin hukuk fuarları,sunumlar-bu da iyi brifinglenen adayın gerçekte olmak istediği belirli bir avukat türünü daha iyi tanıyıp karar vermesini sağlar.

  1. Eğitim

Kapsamlı araştırma ve elinizdeki bazı yasal iş tecrübeleri ile, gerçekten ilgi duyduğunuz alanlarda faaliyet gösteren firmalardaki uygulamaları hedefleyecek donanıma sahip olacaksınız. Eğitiminizi başlattığınızda uzmanlaşma süreci de başlar.Eğitim sözleşmeleri genellikle hem çekişmeli hem de çekişmesiz davalar olmak üzere farklı bölümlerde “oturumlara ” bölünür, dolayısıyla burada, seçtiğiniz uygulama alanındaki çalışma gerçeğinin beklentilerinizle uyuşup uyuşmadığını öğrenme fırsatına sahip olursunuz.

Bununla birlikte uluslar arası bir firma olan Jones Day ile tanınan rotasyonsuz eğitim modeli her zamanki “oturum” sistemini boşa çıkarır ve bunun yerine stajyerleri kendi seçtikleri departmanlarla çalışmaya  davet eder.(ve bir uygulama alanında aylar harcamaktan kaçınırlar )

Jones Day de stajyer avukat olan Alex Hatvany bu uygulamada  ilginç bulduğu şeyleri araştırmak için daha kolay zaman yaratabildiğini söylüyor ve ekliyor ‘’ Eğitim sözleşmesi bittiğinde, uzmanlaşmak istediğim alanda altı aydan fazla çalışmış olacağım ve nitelikli olmamdan hemen önce bir kaç ay boyunca seçtiğim bölümde çalışabileceğim.”

Uzmanlık sürecinin son aşaması rekabetle geçebilir. Hill Dickinson’daki bir ortak olan James Down, “Şirketimde, yeterlilikten önce bir dizi mevcut iş ilan edildi ve stajyerler , CV ve kapak mektubu yoluyla istedikleri başvuruda bulundu. Aynı  pozisyon için birden fazla kişi başvurursa, o zaman bir mülakat süreci olacak. ”

Bir uygulama alanında çalışmanın gerçekliğinin hayal ettiğinizden çok farklı olabileceğini unutmayın; bu nedenle, diğer tüm olasılıkları bir alan lehine saf dışı bırakmayın.Foot Anstey LLP’nin avukatı Charlotte Brett, açık fikirli olmayı öneriyor. “Yapmayı hiç düşünmediğim şeylerin tadını çıkarmaya başladım ve öğrenci olduğumda kurumsal bir avukat olarak kalacağımı hiç düşünmedim” diyor.

Bu duygular, Mills & Reeve’in kıdemli bir ortağı olan Sophie-Burton Jones tarafından da yinelendi: “Kendinizi kariyer yolunuz için sabit bir fikre bağlamayın. Bazı insanlar eğitim sözleşmelerine başlarlar; belirli bir yere oturmaları veya belli bir alana girmeleri gerektiği düşünülürse de, gerçekten zevk aldığınız şeyler beklenmedik bir şeyler olabilir. Eğitim sözleşmesini mesleki bir yer edinmek için bastırmak  istemiyordum, ama bir kere deneyim kazanmışsam bunun benim için olduğunu biliyordum.Her dönemeci  planlamayı  düşünmeyin ve  gerekirse yolunuzun dönüşünü çok erken yapın.”

Çeviren:ESRA BAŞTAN

 

Reklam