Kaynak: thelawproject.com

Viktimoloji, bazı insanların suçun mağduru olma konusunda diğerlerine göre daha yatkın olmasını anlamaya çalışır. Larry J. Segal’in Kriminoloji ders kitabı bize viktimolojideki dört ana teoriyi veriyor.
Tabi ki, bu teoriler doğru ve yanlışı göstermiyor, neden ve sonuç ilişkisi kuruyor. Onlar “Mağdur şunu yaptığı için onu hak etmiştir.” demiyorlar.

1. Mağdur Kaynaklı Suç Teorisi

Mağdur kaynaklı suç teorisine göre gerçekte bazı insanlar neticede yaralanmalarına veya ölümlerine yol açan karşılaşmayı başlatabilirler.
Örnekler:
Menachem Amir, 1971de tecavüz mağduru kadınların, tecavüzcüleri ile bir ilişki yaşayarak çoğu kez onların saldırılarına katkı sağladıklarını öne sürdü.
Bir kadının başarısı kıskanç bir eş veya ortak tarafından ters bir tepki ile sonuçlanabilir ve iş statüsü yükseldiğinde aile içi şiddetin hedefi haline gelebilir.
Mağdur Dürtüsü
Bir dizi araştırma çabası, hem erkek hem de kadın mağdurların, mağduriyeti teşvik edebilecek, rahatsız edici ve iğrenç olabilecek dürtüsel bir karaktere sahip olduğunu bulmuştur.
Dürtüsel insanlar sadece karşıtlık yapmadıklarından, bu nedenle hedef haline gelme ihtimalleri daha yüksektir, ama onlar da önlem almakta başarısız olan ve tehlikeli durumlara bulaşan riske giren kişilerdir.

2. Yaşam Tarzı Teorisi

Bazı kriminologlar, yaşam biçimleri cezai suçlulara maruz kalmayı arttırdığı için insanların suçun mağduru olabileceğine inanıyor.
Örnekler:
Geçmiş zamanda cinsel saldırıya maruz kalan ve sık sık içki içen bekar kadınların, üniversite kampüsünde saldırıya uğramış olma ihtimalleri yüksektir.
Aşırı riskli bir gruba mensup kişiler – evsiz, kaçak, uyuşturucu kullanıcıları – mağduriyet açısından yüksek risk altındadır; sokak hayatına ne kadar çok maruz kalınıyorsa, suç mağduru olma riski o kadar yüksek oluyor.

3. Sapkın Yer Teorisi

Kurbanlar tehlikeli yerleri sıkça ziyaret ederlerse, suça ve şiddete maruz kalma ihtimalleri daha fazladır. Mağdurlar suça teşvik etmez, fakat kendi davranışları veya yaşam biçimlerine bakılmaksızın cezai suçlularla temas kurma riskinin en yüksek olduğu yerlerde sosyal olarak yüksek suç bölgelerinde dağınık ikamet ediyorlar.

4. Rutin Faaliyetler Teorisi

…yağmacı suç (bir kişiye karşı şiddet içeren suçlar ve bir suçlunun doğrudan bir nesneyi çalmaya kalkıştığı suçlar) dağılımı ve hacmi, tipik Amerikan yaşam tarzının rutin etkinliklerini yansıtan üç değişken arasındaki etkileşimle yakından ilgilidir:
1. Kolayca satılabilir eşyalar içeren evler gibi uygun hedeflerin varlığı
2. Polis, ev sahipleri, komşular, arkadaşlar ve akrabalar gibi yetenekli koruyucuların bulunmaması
En çaresiz suçlu dahi iyi savunulan bir hedefe saldırmaya çekinebilir.
…savunmasız fakat ilgi çekici bir hedef (cinselliğe atıfta bulunmaksızın), motive olan suçlular için karşı konulamaz bir hedef haline gelir.

3. Çok sayıda işsiz genç gibi motive suçluların varlığı

Daha fazla okumak ister misiniz? Kitabı buradan satın alabilirsiniz.