handshake-to-close-deal

Kaynak: lawyerist

Firmanızın üstesinden gelebileceğinden daha fazla işi var ve siz, yardımcı olması için bir hukuk öğrencisini işe almak istiyorsunuz. Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kariyer Geliştirmesi Dekan Yardımcısı Fiona Trevelyan Hornblower’a göre küçük firmaların hukuk öğrencilerini işe alması konusunda bir artış var. Konu şu ki, bu (hukuk öğrencilerini işe alma) sadece yaz dönemi için değil, avukatların büyük davaları ve projeleri söz konusu olduğunda da geçerli.

Burada, eğer bir hukuk öğrencisini işe almak istiyorsanız anahtar düşünceler var…

Öğrenciyi İşe Almaktaki Çıkarın Ne?

Açık konuşmak gerekirse: hukuk öğrencileri ucuz ve kaliteli işgücü sağlar. Sen muhtemelen öğrenciye diğerlerine nazaran daha düşük ücret vereceksin. Nasıl düşük? Bunu anlamanın bir yolu, yakınında bulunan hukuk fakültenizdeki kariyer yerleştirme merkezine sormaktır. Hukuk öğrencileri tabiki ödeme ister. Ancak onlar daha çok deneyim elde etmekle ve özgeçmişlerine anlamlı bir şeyler eklemekle ilgilenirler.

Sizinle birlikte çalışan etkili bir hukuk öğrencisi, araştırmaya hevesle dalabilir ve belki de düşünmediğiniz bazı yeni yaklaşımlar bulabilir. Onlar sizin deneyiminizle ve uzmanlığınızla aşık atamasa da bazen bir tazelik ve yeni perspektif sağlar.

Eğer hukuk öğrencisini mezuniyet sonrası tam zamanlı olarak işe almayı isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, bu (yanınızda yardımcı olarak öğrenci çalıştırmak) öğrencinin işyükünü sınırlı zamanda idare edip edemeyeceğini görmek için bir şanstır.

Okul döneminde bir hukuk öğrencisiyle birlikte çalışmak ileride onun sizinle tam zamanlı olarak çalışmasına da neden olabilir. Fakat bu sadece hem senin hem öğrencinin mezuniyet sonrası birlikte çalışmak konusundaki ortak isteğinizle ilgili bir durum. Eğer öğrenciyi ileride işe almamak konusundaki kararınız kesinse bunu ona bildirin. Gelecekte ofisinizde daha büyük bir rol oynayabileceklerine dair bir ihtimal varsa bunu da onlara söyleyin. Her hukuk öğrencisi, yarı zamanlı bir hukuk bürosundaki mesleğini gelecekteki tam zamanlı istihdama geçirmek istemiyor.

Öğrencinin bu işten çıkarı ne?

Hukuk öğrencileri genellikle hukuka dair iş yapmaktan ve bunun parasını almaktan oldukça heyecan duyar. Ayrıca, gerçek sorunlarla karşı karşıya olan gerçek müşterilerle çalışmak da onları heyecanlandırır.

Hukuk öğrencileri ile sabit olan bir şey, teorik olmayan bir şey üzerinde çalışmaktan duyduğu heyecandır. Hukuk fakültelerindeki dersler, özellikle ilk yıl, iki yüzyıllık olabilecek vakaların varsayımsal ve derin analizi ile doludur. Hukuk öğrencileri gerçek sorunlarla karşı karşıya olan gerçek müşterilerle çalışmaktan heyecan duyar. Bu onların başlangıçta neden hukuk fakültesini seçtiklerini hatırlamalarına yardımcı olur. Hukukun uygulamasını gerçekten ilgi duyan birine açıkladığınızda, bu size hukuk fakültesinden bu yana geliştirdiğiniz tüm becerileri hatırlatacaktır. Paylaşılan coşku hem avukat hem de hukuk öğrencisine fayda sağlayan bir şey olabilir.

Çeviren: Alparslan Saraç

Reklamlar