Kaynak: lawschool.about.com

Hukuk fakültesini tercih ederken iyi düşünün ve hata yapmayın: hukuk fakültesinde okumak hayatınızı değiştirir. Bu yola girmeye karar verirken içgüdülerinizi takip etmeli ve aşağıdaki soruları cevaplandırmalısınız.

Neden Hukuk Fakültesinde Okumayı Düşünüyorsunuz?

Tercihinizi yapmadan önce hayallerinizi ve ihtiyaçlarınızı analiz etmek, bir hukuk lisansını okumanın zaman, emek ve paranızın değerinde olup olmadığına, doğru okulu seçmenize, ayrıca hukuk fakültesinde okurken ve sonrası hakkında size yardımcı olur.

Kendinize, hukuk mezuniyetiniz ile ne yapmayı planladığınızı sorun. Evet, hukuk mezuniyetiniz ile pek çok iş yapabilirsiniz, bu da sadece avukat olmanız gerekmediği anlamına gelir. Alternatif bir kariyer planlarıyla hukuk fakültesine başlamadan önce, bir hukuk mezuniyetinin kariyer hedeflerinize ulaşmada gerçekten yardımcı olacağından emin olun.

Seçtiğiniz alanda çalışan insanlarla konuşun, hukuk fakültesi mezuniyetinin size hangi kapıları açacağını iyice öğrenin.

Bunlara “bilgilendirici görüşmeler” adı verilir. İkinci bir lisans derecesi için hukuk okumayı düşünüyor iseniz, bunu yapanlarla konuşun ve deneyimlerini öğrenin. Hukuk okuduktan sonraki kariyerinizi düşünmek, hukuk fakültesi okumaya başlayıp başlamamanıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz Mesleği Daha Önce Denediniz Mi?

Geleneksel veya geleneksel olmayan bir hukuk kariyerini düşünüyor olabilirsiniz, fakat bu meslek hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için araştırma yaptınız mı ve ya bu konuda bir deneyiminiz oldu mu? Basit bir işte çalışsanız bile bu size kendinizi belirli bir kariyer yoluna yönlendirmek isteyip istemediğiniz ve hukuk fakültesinin sizi istediğiniz yere götürüp götürmeyeceği konusunda daha iyi bir fikir verebilir. Staj yapabileceğiniz, kendinize uygun bir yer bulun ve televizyonda gördüğünüz avukatlardan öğrendiklerinizin aksine işi gerçek bir çalışma ortamında öğrenmeye çalışın. Hiçbir şey işinizle ilgili yapacak olduğunuz bu deneyimden daha iyi bir katkı sağlayamaz.

Mali Durumunuz Hukuk Fakültesi Okumak İçin Yeterli Mi?

Hukuk fakültesi pahalıdır – zaman ve para olarak. Okula harcayacağınız zamanı hafife almayın. Derslere katılmanın yanı sıra, oldukça fazla okuma ve araştırma yapmanız gerekecektir, bu sebepten dolayı derslerin programınıza uygun olacağını düşünmeyin. Etkili zaman yönetimi sayesinde elbette sağlıklı bir okul / yaşam dengesi elde edebilirsiniz, ancak yine de çok fazla boş zamanınız kalmayacak.

Para ile ilgili olarak, maddi durumunuzu dürüstçe değerlendirin ve hukuk fakültesinin on binlerce dolar gerektirebileceğini göz önünde bulundurun.

Bu finansal analiz eğer evli ve ya çocuk sahibiyseniz oldukça önemlidir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, hukuk fakültesi öğrencilerine yönelik mali yardımlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek, tercih sürecinizde atılacak çok önemli bir adımdır.

Hangi Hukuk Fakültesinde Okumak İstiyorsunuz?

Bu soru sadece gideceğiniz okulun nerede olduğuyla alakalı değil aynı zamanda ne tür bir fakülte olduğuyla da alakalı. Büyük ve ya küçük? Özel ve ya devlet? İkinci öğretim ve ya örgün öğretim? Bir hukuk fakültesini seçerken göz önüne almanız gereken çok şey vardır, özellikle daha sonra nerede çalışacağınıza karar vermek. Farklı hukuk fakültelerine ve programlarına bakmak, herhangi bir hukuk fakültesine gidip gitmemeye karar vermenize yardımcı olabilir. Farklı fakültelerdeki öğrencilerin durumlarını, örneğin okuldan sonra ne yaptıklarını, başlangıç maaşlarının ne kadar olduğunu araştırmak da önemlidir. Tüm bu bilgilere internetten kolayca erişilebilir.

Çeviren: Halit Karamahmutoğlu

Reklam