Kaynak: money.cnn.com

John Rigas, Adelphia şirketinin kurucusu.

Ülkenin 5. Büyük kablo şirketi olan Adelphia’nın kurucu John Rigas milyarlarca dolarlık dolandırıcılıktan dolayı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şirketin mali işler müdürü ve aynı zamanda John Rigas’ın oğlu olan Timothy Rigas ise 20 yıl hapse mahkum edildi. 50 yıldan fazla bir zamandır Adelphia şirketini yöneten John ve oğlu Timothy Rigas geçtiğimiz temmuz ayında aralarında dolandırıcılık ve ihaleye fesat karıştırma gibi 18 ayrı suçtan ceza aldılar. Aynı suçlardan yargılanmalarına rağmen yaşa bağlı olarak farklı cezalara mahkum edildiler.

John Rigas 80 yaşında ve hastaydı, oğlu Timothy ise 49 yaşındaydı.

19 Eylül’de hapse atılmalarına karar verildi.

Duruşmada bulunan CNN muhabirine göre, cezalandırılmadan önce mahkeme önünde uzunca bir konuşma yapan John Rigas neredeyse gözyaşı dökerek merhamet istedi.

Savcı, baba ve oğlu hakkında illegal anlaşmalar yaparak Adelphia’nın batmasına sebep oldukları için herbiri hakkında 215’er yıl hapis cezası istedi.

Mahkumiyetlerine itiraz eden avukatlar John Rigas’ın kalp rahatsızlığı geçirdiğini ve mesanesine kanser teşhisi konulduğunu belirterek merhamet istediler.

Eski bir federal savcı olan Jacob Frenkel, John Rigas’a verilen 15 yıllık cezanın beyaz yakalı suçlar için tarihi standartlara göre “önemli” bir ceza olduğunu belirtti. Ayrıca Rigas’ın yaşını belirterek ömür boyu hapis cezası aldığını söyledi.

Shulman, Rogers, Gandal, Pordy & Eckler hukuk büroları ile özel bir çalışma içerisinde olan Frendel “hakimler normalde yaşlı ve sağlığı kötüye giden insanlara karşı daha sempatik olurlar” ayrıca “burada verilen 15 yılık hapis cezası oldukça dikkat çekici” dedi. Frenkel hakimin tüm şirket yöneticilerine mesaj göndermek için böyle bir ceza verdiğini düşünüyor.

Amerikan Bölge Mahkemesi hakimi Leonard Sand yaptığı açıklamada iki yıl sonra Rigas’ın ömrünün üç aydan daha az kaldığına dair karar verilirse cezasının değişebileceğini söyledi.

John Rigas ayrıca 2.3 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Savcılar, şirket yolsuzluklarıyla mücadelede büyük kazanç sağladıkları için para cezası da veriyorlar.

Üç gün önce New York eyaletinde bir jüri Tyco eski Genel müdürü Dennis Kozlowski ve mali işler müdürü Mark Swartz’ı holdingde yaptıkları vurgundan dolayı 600 milyon dolarlık para cezasına çarptırdılar.

Mart ayında New York’ta bir federal jüri şu an MCI olarak bilinen telekomünikasyon devi WorldCom’un genel müdürü ve kurucusu Bernard Ebbers’ı 11 milyar dolarlık muhasebe skandalından dolayı suçlu buldu.

WorldCom şirketi Adelphia iflas ettikten yaklaşık bir ay sonra ABD tarihindeki en büyük iflası gerçekleştirmiştir.

Geçen yıl beş ay süren duruşmada savcı Rigas ailesini Adelphia şirketinin 2,3 milyar dolarlık bir borcunu gizlemek, 100 milyon doları çalmak ve yatırımcılara şirketin gidişatı hakkında yalan bilgi vermekle suçladı. Rigas ailesinin, Adelphia şirketini kendilerine lüks konutlar almak, golf kurslarına ödemeler yapmak ve özel yatırımlarındaki kayıpları kapatmak için bir kumbara olarak kullandıklarını öne sürdü.

John ve Timothy Rigas kendilerine yöneltilen 23 ayrı suçun 18’inden suçlu bulundular.

Adalet Bakanlığı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun ayrı ayrı yürüttüğü soruşturmalar dolayısıyla cezaları son aylarda tekrar tekrar ertelendi.  Rigas ailesi 700 ila 900 milyon dolar arasında bir değere sahip olan özel kablo sistemi, en az 570 milyon dolar değere sahip olan Adelphia şirketi tahvilleri ve yaklaşık 10 milyon dolar değere sahip olan emlakların da içinde bulunduğu toplam varlıklarının %95 lik bir kısmını ceza olarak vererek sivil suçlamalardan kurtuldular.

John Rigas’ın diğer oğlu ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan Michael Rigas jürinin kendisini bir takım suçlamalara karşı beraat etmesi fakat kendisine yöneltilen diğer ağır suçlamaların çıkmaza girmesinden sonra ikinci kez yargılanmayı bekliyor.

Geçen yıl yargılanan şirketin dördüncü yönetim kurulu üyesi olan mali raporlama müdürü Michael Mulcahey ise tüm suçlamalara karşı beraat etti.

Michael Rigas hakkındaki ikinci duruşma Ekim ayında başlayacak.

Çeviren: Halit Karamahmutoğlu