1

Kaynak: attn.com

12 yaşındaki Pakistan asıllı Amerikalı öğrenci Nashwan Uppal’in okulda müslüman öğrencilere ayrım gözetilmesi hakkındaki konuşmayı reddetmesine dair dava dosyası…

Nashwan, öğrenme bozukluğuna ve sosyal engellere sahip bir çocuk, yaşıtları tarafından kafeteryada tehdit edildiğinin ertesi günü New York – Doğu Islip Orta Okulu’ndaki idareciler Nashwan’ın “bir terörist olup olmadığı” konusunda saldırganca ifadesini almışlar ve onu IŞİD’e rehin vermek için bir mektup yazmakla tehdit etmişler.

okul

New York Post’a göre, şikayette şunlar yer alıyor: “Müdür yardımcısı Stanton, Nashwan’a “bir terörist olup olmadığını ve evinde bomba yapıp yapmadığını” defalarca sormuş; “O ‘hayır’ dediğinde öfkeli Stanton gitgide şiddeti artarak ‘Bize yalan söyleme’ diye bağırmış.

New York Post’tan:

Yetkililer en sonunda annesini, Nubasisha Amar’ı, aramak için ona izin verdiler, IŞİD’e üye olması için rehin verilmesi konusunda onunla konuştu ve okula çılgına dönmüş bir şekilde gitti. Polisler, anneye ve çocuğa evlerine dönmeleri için refakat ettiler. Sonrasında herhangi bir tehdit olmadığını anlayana dek evin tamamını aradılar. Fakat Uppal ‘suç faaliyetinde bulunmaktan’ bir hafta okuldan uzaklaştırıldı.

Uppal’in avukatı David Antwork New York Post’a şunları söyledi:

“Sanıklar, Nashwan’ın vatandaşlık haklarına saygısızca davrandılar, ona fırça atıp onu küçük düşürdüler ve Nashwan’ı şiddet yoluyla “işlemediği suçunu” itiraf etmeye zorladılar, gerçekleri göz önünde bulundurmayıp ardı arkası kesilmeden sosyal engellerini ve öğrenme bozukluğunu bile bile onu tehdit ettiler.”

kafeterya

Nashwan Uppal anlatılanlara göre Doğu Islip Orta Okulu’na 25 Milyon Dolarlık dava açıyor. ATTN sitesi Doğu Islip Orta Okulu ile iletişime geçti ancak okul, değerlendirmede bulunmayı reddetti.

Bu tüm ülkede haberi yapılan okullardaki ilk İslamofobi davası değil.

2015’in Eylülünde 14 yaşındaki Ahmed Mohammed, öğretmeninin, ev yapımı saati bir bomba sanması üzere okulunda kelepçelendi.

bomb

The Miami Herald’ın aktardığına göre;

Aylar önce, Florida’da bir öğretmen 14 yaşındaki müslüman bir öğrenciyi “sarıklı taliban” diye çağırması üzerine 5 günlüğüne okuldan uzaklaştırıldı.

2016 Mayıs’ında, Kaliforniya’da bir lisede, hatalı yazılmış bir müslüman öğrenci ismi “Isis(IŞİD) Philiips” sosyal medyada insanları hakaret etmeye teşvik etti.

isi

Bu yaşananlar bilhassa korkutucu olmasına rağmen, müslüman öğrenciler için öğretmenlerinden ve okul idarecilerinden ‘ayırımcılıkla karşılaşmaları’ alışılmışın dışında bir durum değil.

The Daily Beast gazetesi raporuna göre, 2014’te Kaliforniya’da öğrenim gören Amerikalı Müslüman öğrencilerin %20’si okuldaki öğretmenlerden/idarecilerden ayrımcılık gördüğünü belirtmişler. Çalışma raporuna göre, öğrencilerin yarısından çoğu yaşıt öğrenciler tarafından dinleri nedeniyle tehdit ediliyorlar.

respect

The Washington Post gazetesinin raporuna göre, Ocak ayında Birleşik Devletler Eğitim Departmanı Müslüman karşıtı ve Mülteci karşıtı düşünceler nedeniyle, okulları öğrencilerini tacize ve ayrımcılığa karşı korumaya teşvik için bir yazı yayımladı.

Çeviren: Alparslan Saraç

Reklamlar