wp-1469292581659.jpg

Kaynak: abovethelaw.com

Beni anlayan bir dekana sahip olduğum için şanslıyım. Her zaman benimle aynı fikirde olmaz ama bu durumdan şikayetçi değilim. Onun kararlarının çoğunda arkalarındaki gerekçeyi görebiliyorum. Ve bu kararlardaki muhakeme süreci de keyfi, rastgele ve intikamcı görünmüyor. Ama ben onun bu yöntemlerine her zaman ihtiyaç duyan huysuz bir çocuk değilim.
Bu durum her zaman benim seçtiğim bir durum olmadı ama ben dekanlar ve dekan yardımcılarıyla çok takıldım ve bundan hiçbir zaman keyif almadım. Bunun üstesinden gelemediğimi itiraf ediyorum. Kötü bir dekan bir çok gereksiz dramatik durum ve harap olmuş bir kariyer yaratabilir ve insanların hayatlarını sonsuza kadar yıkabilir. İyi bir dekan eğer mümkünatı varsa bu şeylerden kaçınmalı ve kötü fakülte üyelerinin de bu şeyleri yapmayacağından emin olmalıdır. Eğer siz dikkatli değilseniz akıllı ve kötü bir dekan sizi oynatabilir ve sizin bilgisiz, kötü bir fakülte üyesine dönüşmenize sebep olabilir. Bu dramatik durum ise hepten tüketici bir hal alabilir.

Tabi ki tüm dekanlar hatalar yapabilir, bu yüzden siz yeni bir dekan kendi yöntemlerini bulmaya çabalarken affedici olmalısınız. Benim bu makalede bahsettiğim şey ise saf bir kötülükle nasıl baş edileceğidir.

Eğer dekanların ters tarafına denk gelirseniz veya o hiçbir iyi yöne sahip değilse o zaman uzun dönem uygulayacağınız stratejiniz hakkında düşünmek zorundasınız. Eğer bu durum sizin kendi hatanızdan kaynaklanıyorsa, o zaman seçtiğiniz yöntemlerinizle yarattığınız bu yanlışlara bir çözüm bulmaya çalışın. Dekana yemek ısmarlayarak özür dileyin ve kendi yanlışlarınızı kabullenin. Eğer dekan, akademik olarak “sizin sonunuzu” getirmek için sistematik bir girişimde bulunarak peşinize düşerse, o zaman kullanabileceğiniz bazı seçenekleriniz var. Ama bunların pek hoş olduğu söylenemez.

Kendinize sormak zorunda olduğunuz ilk soru şudur : Kadrolu musunuz? Eğer değilseniz çok az bir seçeneğe sahipsiniz. Tabi ki en kolay seçeneğiniz ayrılmak olabilir. Belki bu dekanın tam da istediği şeydir. Eğer kadroya girmek üzereyseniz, dekan muhtemelen sizi batırmak için planlar yapıyordur ve fakültede ona yardım etmeye hazır müttefikleri olabilir.

Eğer kadroluysanız bazı yetkilere sahip olabilirsiniz. Ama dekan sizi uzaklaştıracak veya cezalandıracak bazı şeylere sahipse o zaman hayatın sizin için ne kadar daha kötüye gidebileceğini düşünebilirsiniz. Bu noktada koruyucu yöntemlere başvurmalısınız. Dekan size vaatlerde bulundu mu? Siz onları kaleme aldınız mı? Çünkü dekanlar yüzünüze karşı bir şey söyleyebilir ve daha sonra bunu inkar edebilir. Bu yüzden tıpkı iyi bir avukat gibi herhangi bir konuşmada bunları hatırlatın. Bu konuşmaları bir e-mail aracılığıyla hatırlatmanız aslında dekanı daha çok kızdırabilir ya da mailde yazdığınız şeyi hiçbir zaman söylemediği tarzında bir inkara sebep olabilir. Yine de çabalamaya devam edin.

Bu kötü muameleye maruz kalmış meslektaşlarınız varsa, onlarla dost olmayın diye sizi birbirinize düşürmeye çalışabilir. Hedef alınanları sessizce çevrenize sorup araştırmalısınız. Hepsinin sizinle aynı ırktan veya cinsiyetten olduğu ortaya çıkarsa o halde size verilen bilgi hakkında dikkatli bir şekilde düşünün. Henüz savaşa girmenin vakti değil. Kaybedeceğiniz hiçbir şeyin olmadığı topyekün bir savaş olmadıkça, asla savaşa başvurmayın. Bu durumda pek çok not alın. Meslektaşlarınız size eşlik etme konusunda istekli olmadıkça onları savaşa sürüklemeyin. Onlar sizden daha az seçeneğe sahip olabilir. Dekanın sizden her şeyinizi aldığı noktaya ulaştığınızda savaşa gitmek zorunda kalacaksınız. Sadece kaybedecek bir şeyiniz olmadığına emin olmalısınız. Bu noktada savaşların maliyetli olduğunu hatırlamalısınız. Eğer unutursanız bu durum sizi tüketebilir. Bu süreç içersinde dekanınız kötü dekanların yaptığı tüm şeyleri neşeyle yapacaktır.

Bir dekanla savaşa girdiğinizde, “orantılı karşılık” planlayın. Eğer favori bir proje veya sınıf bulursa, onun bu projesine karşı oy toplayın. Dekanınızın size çamur atma veya başkalarına sizin dedikodunuzu yapma alışkanlığı varsa bunları kayıt altına alın ve siz kendi başarılarınızla daha fazla taraftar toplamaya çalışın. Size yardım edenlere de teşekkür edin. Tabi ki dekanı bu aşamaya dahil etmeyeceksiniz.

Dekanınız size bağırma, sizi küçümseme ve meslektaşlarınız hakkında size uygunsuz şeyler söyleme alışkanlığına mı sahip? O zaman ülkenizde olan, kayıtlı konuşmalar hakkındaki hukuk kurallarını kontrol edin. Eğer tek partili bir ülkedeyseniz telefonunuzu kullanmak konusunda özgür hissedebilirsiniz. Fakat iki partili ülkelerden birindeyseniz sadece not defterinizi getirmelisiniz ve dekanınızın söylediği şeyi ve  bunu nasıl ifade ettiğini not etmelisiniz.

Bulunduğunuz hukuk fakültesinin prosedürlerine oldukça aşina olmalısınız. Eğer şikayet prosedürleri varsa bunları titizlikle takip edin. Hemen bu prosedürleri uygulamaya başlayın. Bu prosedürler yasaklasa bile kötü bir dekanın sizi cezalandırmak için çözümler bulacağını unutmayın.

Dekanınız sizinle ilgili kaynaklara sahipse, size daha fazla dokunamayacağı kaynakları incelemeye başlamalısınız. Örneğin; ödenekler mükemmel bir kaynak olsa da kötü bir dekanı devirmek konusunda dört dörtlük bir kaynak değildir.

-Aşağıdakilerden herhangi birini yapmayın;

Sakın sızlanmayın. Sızlanmak sizin kendinizi güçsüz hissetmenize yol açar. Ayrıca dekanın da kendisini zafer kazanmış ve galip gibi hissetmesini sağlar. Bu durum ayrıca meslektaşlarınızın da bu savaşı dinlemekten bıkmalarına yol açacak, sonunda onları toplanmaya davet ettiğinizde size yardım etmeyi kabul etmemelerine yol açacaktır. Bunun dekanın şikayetlerinizi aracısız elde etmesine de sebep olacağını unutmayın. Ve daima bıçak sırtınızdaymış gibi bekleyin.

Dekana duyduğunuz nefretin sizi tüketmesine izin vermeyin. Eğer fakülteniz zehirli ise ondan kaçının. Sınıflarınızdan başka kimse sizin zihinsel olarak katılımınız için sizi zorunlu tutamaz. Sadece toplantılarda fiziksel olarak bulunmaya zorlanabilirsiniz. Fakat hepimizin bildiği gibi, bu zihinsel olarak bulunmanız anlamına gelmez. Tüm olumsuzlukları ele almaya ihtiyacınız yoktur. Akademide ve öze hayatınızda size neyin keyif verdiğine odaklanın. Şimdi size ne kadar endamlı olduğunuzu hatırlatacak hobilerle ilgilenmenizin tam vaktidir.

Dekanla yüz yüze gelmeyin. Eğer dekanınız sistematik bir şekilde sizi yıkmaya çalışıyorsa, sizin kişisel olarak reddedilme duygusu içine girmenize sebep olabilecek, belki size bağıracak ve hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilecektir. Bu ayrıca ona korku veren biri olarak kişisel bir tatmin de sağlar.

Son olarak daha iyi olacağını düşünün. Sonunda dekan yoluna devam edecek. Ve bundan sonra kariyerinizin geriye kalan tamamını , insanların onun başarısızlığının gerçek kalıntılarını hatırlayacağından emin olarak geçireceksiniz.

Çeviren: Nagihan Tandoğan